Odoberajte zdarma naše články emailom, nech vám nič dôležité neutečie:
Dnes je Tuesday - 11. December 2018
Meniny má Hilda, Medzinárodný deň vysielania pre deti, Medzinárodný deň hôr
Deti Šport

Lezenie pre deti "MOVE UP"

Pre deti od 6 do 15 rokov otvárame lezecké krúžky a tréningy. Deti môžu tráviť voľný čas lezením pod dohľadom skúsených inštruktorov. Lezenie je pre deti všestranným pohybom, ktoré pomáha formovať telo i ducha. Deti sa môžu tešiť i na lezenie formou hier, naučia sa viazať uzly, techniku lezeckého pohybu, a iné zručnosti.

udalosť sa už konala

"Lepšie je liezť na stene, ako rodičom na nervy…"


Krúžky a tréningy sa budú konať počas školského roka 2017/2018 pravidelne v troch trimestroch:
18.9. - 22.12.2017 / 14 týždňov
15.1. - 29.3.2017 / 10 týždňov
9.4. - 22.6.2017 / 11 týždňov


Vybrať si môžete z troch variantov krúžku:


LEZECKÝ KRÚŽOK 1X TÝŽDENNE


Deti môžu tráviť voľný čas lezením pod dohľadom skúsených inštruktorov. Lezenie je pre deti všestranným pohybom, ktoré pomáha formovať telo i ducha. Deti sa môžu tešiť i na lezenie formou hier, naučia sa viazať uzly, techniku lezeckého pohybu, a iné zručnosti. Tento krúžok je určený najmä pre ZAČIATOČNÍKOV.
       - pre deti od 5 do 11 rokov,
       - 1x týždenne,
       - pondelok, stredu alebo piatok 16:30 - 17:30,
       - utorok a štvrtok 15:30 - 16:30,
       - cena 50 €/10 hodín.


LEZECKÝ KRÚŽOK 2X TÝŽDENNE


Deti môžu tráviť voľný čas lezením pod dohľadom skúsených inštruktorov. Lezenie je pre deti všestranným pohybom, ktoré pomáha formovať telo i ducha. Deti sa môžu tešiť i na lezenie formou hier, naučia sa liezť, veriť si, a iné zručnosti. Tento krúžok je určený najmä pre ZAČIATOČNÍKOV.
       - pre deti od 5 do 11 rokov,
       - 2x týždenne,
       - pondelok streda a piatok 16:30 - 17:30,
       - utorok a štvrtok 15:30 - 16:30,
       - cena 90 €/20 hodín.


DETSKÝ LEZECKÝ TRÉNING 2X TÝŽDENNE


Ak Vaše deti lezenie naozaj baví a chcú sa mu venovať, otvárame pre nich lezecké tréningy. Deti sa pod vedením skúsených lezcov budú venovať zlepšovaniu lezeckej techniky, rozvíjaniu pohybových schopností, naučia sa samostatne istiť. Nebudú chýbať ani preteky v lezení! Tréningy sú určené pre POKROČILÝCH, ktorých lezenie naozaj baví a chcú sa v ňom zlepšovať.
       - pre deti od 11 do 15 rokov,
       - 2x týždenne,
       - utorok a štvrtok 16:30 - 18:00,
       - cena 120 €/30 hodín (20 vstupov).


V cene krúžku je:
Poistenie detí, zapožičanie lezeckého vybavenia - laná, úväzy, istítka, magnézium (okrem lezečiek), inštruktor a vstup na lezeckú stenu. 
Zapožičanie lezečiek je spoplatnené zvýhodnenou sumou 1€!
NEW! Po zakúpení Vám nabijeme 10 vstupovú permanentku, ktorú si budete môcť preniesť v rámci roka na iný trimester, ak Vám dieťa napríklad ochorie. Permanentka platí 365 dní od prvej návštevy.


Platba:
1. v hotovosti:
po dohode na tel.č. +421 918 955 102 priamo v areáli OUTDOOR Park, Tomášikova 60, 080 01 Prešov
2. bankovým prevodom:
číslo účtu: 6622137009/1111, IBAN: SK5111110000006622137009
do poznámky uvádzajte meno dieťaťa + meno rodiča a kontaktné údaje (povinný údaj)


Prihlasovanie na krúžok:
Pre prihlásenie využite náš objednávkový formulár. Do poznámky uveďte deň, kedy budete chodiť na krúžky.


Čo deti so sebou potrebujú?
Pohodlné športové oblečenie, fľašu na vodu, prezúvky. Na lezenie deti potrebujú lezecké topánky - lezečky. Ak lezečky nemáte, môžete si ich požičať v našej požičovni. Ak máte záujem o kúpu lezečiek, radi Vám poradíme s výberom.
Na vaše otázky odpovieme prostredníctvom mob. telefónu, alebo e-mailu:
Mgr. Miloš Němý +421 918 955 102
lanovecentrum@outdoorpark.sk


9 dôvodov, prečo je lezenie výbornou aktivitou pre Vaše deti:


LEZENIE NÁS UČÍ KRITICKY MYSLIEŤ A ROZVÍJA ROZHODOVACIE SCHOPNOSTI
Vymyslieť, ako vyliezť lezeckú cestu sa v mnohom podobá na skladanie puzzle. Každý jeden krok na stene si vyžaduje neustále rozhodovanie sa - kam ísť a ako najľahšie sa tam dostať. Znova a znova. Učenie sa, ako riešiť problémy, myslieť sám za seba (odpoveď väčšinou nie je skrytá na konci knihy), a tiež vhodné rozhodnutia - to sú zručnosti, dnes chýbajúce v procese výučby, ktorá sa sústreďuje na memorovanie a zvládnutie teoretických testov. Na skalách ide o neustálu lekciu v reálnom čase a priestore, kde sa rozhodujete sami za seba, reagujete rýchlo a učíte sa niesť následky za svoje rozhodnutia s okamžitou spätnou väzbou.


LEZENIE DODÁVA ODVAHU A SCHOPNOSŤ PRISPÔSOBIŤ SA A PREKONÁVAŤ ZLOŽITÉ SITUÁCIE
Prekonávanie strachu je zručnosť neoddeliteľne spätá so životnými úspechmi.  Je jedno, či ide o strach z neznámeho, strach začať niečo alebo strach z neúspechu, všetci úspešní dospelí ľudia sa už ako deti naučili byť odvážnymi, trúfalými a smelými dokázať niečo v živote. Povzbudzovaním detí, aby opustili svoju bezpečnú zónu a čelili svojmu strachu posilní ich charakter a odvahu. Odvaha je odmenou za chopenie sa šance, prekonanie strachu a prekročeniu bezpečia komfortnej zóny.


LEZENIE PODPORUJE ZDRAVÉ ROZHODNUTIA
Videli ste niekedy obézneho lezca? Stretli ste niekedy na stene fajčiara, čo vyfajčí 2 krabičky cigariet? OK, možno z času na čas. Lezenie miluje obratnosť, ohybnosť, svalovú silu a výdrž. Nevyhovuje mu obezita, lenivosť a slabosť. Lezci sa zvyčajne zdravo stravujú a dopĺňajú lezenie inými aktivitami od bicyklovania a jógy, cez tancovanie až po surfovanie. Kto chce byť úspešným lezcom, mal by sa zdravo stravovať, piť veľa vody a pracovať na štíhlom, ale svalnatom tele. Pretože aj keď ste fit a silný,  stále je to ešte dlhá cesta za úspechom na skale. Tým, že prihlásite vaše dieťa na lezenie, dáte mu možnosť vymeniť mastné chipsy za jablko a hraciu konzolu za bicykel - všetko v rámci prípravy na lezenie.


LEZENIE JE ADRENALÍNOVÝ ŠPORT, KTORÝ SA DÁ NAUČIŤ V BEZPEČNÝCH PODMIENKACH S MINIMÁLNYM RIZIKOM
Či to budeme brať za dobré alebo zlé, lezenie sa považuje za extrémny šport.  To sa ale týka len pár profesionálnych lezcov, inak je lezenie skôr relaxačný šport. Začiatočníci sa učia liezť na top rope (lezec je istený zhora lanom, ktoré je prevlečené horným istením). Ak sa použije správne ukotvenie a istiace pomôcky, padnutie do top rope má v podstate nulové následky. Dĺžka pádu závisí od dynamického predĺženia lana a váhy lezca, no v podstate ide o niekoľko centimetrov. Bicyklovanie, jazda na kajaku, lyžovanie či surfovanie sú omnoho nebezpečnejšie športy ako lezenie. Keby sme viedli inštruktáže ku všetkým týmto aktivitám, pri lezení je najľahšie zaistiť kontrolu a bezpečnosť. To robí lezenie skutočne unikátnym vo svete adrenalínových športov - môžete sa ho naučiť bez rizika vážnejšieho úrazu.


LEZENIE UČÍ DISIPLÍNE A SÚSTREDENIU
Keď sa poobzeráte naokolo, vidíte, že sebadisciplína a sústredenie sú vlastnosti, ktorými disponujú všetci svetoznámi športovci-profesionáli. Lezenie je výborný spôsob, ako získať základy disciplíny, pretože vyžaduje sústredenie a sebadisplínu, aby ste v ňom boli úspešní. Keď leziete po vertikálnej stene, nemáte priestor na robenie chýb a zabávanie sa nepodstatnými vecami. Vaše deti sa rýchlo naučia, že lezenie formuje svet do jednej lezeckej línie. Nezáleží na tom, čo sa deje okolo nich, musia sa sústrediť na to, aký chyt držia v ruke a disciplinovane pozerať, kde pokračuje línia, a to celý čas od prvého nástupu na lezeckú cestu.


LEZENIE TIEŽ UČÍ OUTDOOROVÝM ZRUČNOSTIAM NA CELÝ ŽIVOT: VIAZANIE UZLOV, HĽADANIE CIEST, UKOTVENIE CESTY, ZLAŇOVANIE A PODOBNE
Či už pri plachtení, pádlovaní či potulkách v prírode - lezecké zručnosti sa dajú využiť v celom rade outdoorových športov. Viazanie uzlov spolu s mapou a kompasom ako aj táborenie, sú základom outdoorových zručností. Keď sa lezec naučí čítať skalu, je preňho jednoduchšie nájsť ľahšiu cestu. Správne zaistenie a zlaňovanie sú rozhodujúce zručnosti potrebné pri záchrane. Možno budú vaše deti v budúcnosti inklinovať skôr ku kajakovaniu, lyžovaniu či plachteniu. Ale ak sa budú najskôr venovať lezeniu, tieto zručnosti môžu využiť po celý život.


LEZENIE SI MÔŽETE DOVOLIŤ
Štvorčlenná rodina môže začať športovo liezť za relatívne malé výdavky: Sedací úväz sa dá zohnať aj za 40 eur, lano (závisí od dĺžky a typu) od 60 eur, istiace pomôcky sa pohybujú od 10 eur vyššie, lezecká obuv začína na 50 eurách (samozrejme, v lezeckých halách je možné si pomôcky aj zapožičať za symbolickú cenu). Keď zvážite, že toto vybavenie vám vydrží roky, lezenie je spomedzi outdoorových športov jedna z najdostupnejších možností. Budete prekvapení, keď si uvedomíte, že lezecká výbava pre celú rodinu sa cenovo vyrovná jednému horskému bicyklu. Samozrejme, pokiaľ sa vypracujete na vrcholového športovca, ktorý potrebuje veľkú výbavu, výdavky narastajú... Ale na zakúpenie začiatočnej výbavy naozaj nejde o horibilné sumy. Finančná náročnosť je len ďalšou mylnou predstavou o lezení - spolu s nebezpečenstvom tohto športu.


LEZENIE ZARUČUJE VEĽKÚ DÁVKU SKROMNOSTI
Lezenie je plné pádov, neúspechov a učenia sa vytrvať. Je dôležité, aby ste deťom ukázali, aká silná je matka príroda - že aj pri krátkom 12-metrovom výstupe je každý krok sprevádzaný psychickou a fyzickou námahou - a že raz v živote budeme svedkom jej sily, a mali by sme jej čeliť s pokorou. Ale umenie vytrvať tvárou v tvár neúspechu je životná lekcia, ktorej budete musieť vy aj vaše deti, (aj ich deti :D ) čeliť znovu a znovu po celý život.


A NA ZÁVER:  LEZENIE JE "SUPER ZÁBAVA!"
Nemusíte sa zaujímať o zdravý životný štýl lezcov či o všetkých neurčitých záležitostiach, ktoré z toho vaše deti získajú... Ale nemôžete poprieť, že byť dieťaťom je zábavné, a že lezenie je super zábava. :)