Dnes je Saturday - 20. July 2019
Meniny má Iľja, Eliáš
Metamorphosis - Paramorphosis
zdroj: web
Umenie

Metamorphosis - Paramorphosis

Metamorfóza či paramorfóza je obsahovo viacvrstvový termín s mytologickým pozadím Ovídiových príbehov, ktorý prioritne zahŕňa uskutočnenie zásadnej zmeny vzhľadu a vlastností subjektu, pričom sa môže jednať tak o fyzickú ako aj psychologickú premenu.

udalosť sa už konala

Fyzicky to môže byť kompletná transformácia organizmu v rámci jeho životného cyklu, alebo pod vplyvom vonkajšieho prostredia. Psychologická premena v sebe nesie vnútornú zmenu subjektu a jeho identity.


V umení sa stretávame s vizuálnou metamorfózou, ktorá vyjadruje umelcovu schopnosť transformovať a meniť reprezentovanú formu tak, aby dosiahla nové významy, respektíve prekrývanie viacerých významov do nového celku. Téma metamorfózy odkazuje k premene a transformácii, ktorá je počas životného cyklu potrebná tak ako je potrebné odhodenie starých šiat.


Výstava predstavuje mladých umelcov z rôznych krajín (Izrael, Spojené Kráľovstvo, India, Taliansko, USA), prináša odlišné a kontrastné perspektívy súvisiace s témou premeny v médiu maľby, fotografie, grafiky, plastiky a videa. Diela ponúkajú rôznorodé a protichodné perspektívy v čase, mieste a ľudskej situácii a spochybňujú svojvoľnú povahu hraníc. Prostredníctvom dynamických juxtapozícií výstava vyvoláva pocit prepojenosti napriek prítomnosti rozdielu.


Umelci: Ariel Lavian, ARTDOBRO, Clee Claire Lee, Emma Dolphin, Fiona Macphee, Jana Hatalová, Karol Petreš, Kim Wan, Mila Raczkowska, Mima Chovancova, Nikki Allford, Patrice Robinson, Patricia Rain, Patrick Lears, Petra Klepcová, Rob Birc, Rob Terrestrial, Ronald Gonzalez, Rosina Godwin, Saggion-Paganello, Tal Regev, Vinay Sharma


Kurátor: Constantine Anjulatos