Dnes je Wednesday - 21. August 2019
Meniny má Jana
Michal VILEC - spomienkový večer na skladateľa - ZRUŠENÝ
zdroj: web
Koncerty

Michal VILEC - spomienkový večer na skladateľa - ZRUŠENÝ

POZOR, ZMENA! Z dôvodu choroby účinkujúceho sa podujatie neuskutoční.

udalosť sa už konala

Neodmysliteľnou súčasťou histórie a bohatstva slovenskej hudobnej kultúry je hudobná tvorba a pôsobenie hudobného skladateľa Michala Vileca, ktorého cesty viedli (aj) do Prešova.
Pôjde o hudobný večer pozostávajúci z koncertnej časti a z rozprávania. Spomínať na Michala Vileca bude jeden z najvýznamnejších slovenských muzikológov, ťažiskovo sa zaoberajúci dejinami slovenskej hudby, prof. Ľubomír Chalupka.

Hostia večera:
prof. Ľubomír Chalupka - muzikológ
Mgr.art. Xénia Jarová - klavír

PROGRAM - Michal Vilec:
• Bagatela
• Hra
• 4 prelúdiá
• Sonatina in F
• Sonatina in A

Michal Vilec (1902 – 1979)
Rodák od Bardejova, maturoval v Prešove. Prestížne hudobné vzdelanie získal na Lisztovej akadémii v Budapešti, kde študoval klavír, dirigovanie, kompozíciu. Pôsobil v Čechách, Prešove, Košiciach a v Bratislave ako dirigent, dramaturg, riaditeľ konzervatória i Hudobného fondu. V roku 1968 získal cenu Jána Levoslava Bellu za skladbu Concertino pre trúbku a dvojitý sláčikový orchester. Autor tvorby pre sólové nástroje, komorné zoskupenia, zbory, orchester.

Bol to zaujímavý a pritom skromný človek, pôsobil o. i. na čele prešovskej Mestskej hudobnej školy, keď Mikuláš Moyzes ako 70-ročný odišiel do dôchodku“ (Ľubomír Chalupka).

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

VSTUPNÉ: Zadarmo

Miesta si môžete rezervovať priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo na info@violapresov.sk / 0905 688 665 (t. č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne).
Rezervované miesto je potrebné obsadiť minimálne 30 min. pred začiatkom podujatia, v opačnom prípade nárok na rezerváciu miesta zaniká