Dnes je Thursday - 28. May 2020
Meniny má Viliam
MOJŠE BAND - otvorenie festivalu Pocity Film 2019
zdroj: web
Koncerty Plesy Náučné

MOJŠE BAND - otvorenie festivalu Pocity Film 2019

Priatelia, pozývame vás na koncert kapely MOJŠE BAND, ktorá zaznie na festivale Pocity Film 2019.

udalosť sa už konala

10. ročník festivalu POCITY FILM 2019 otvoríme sekciou POCITY SUSEDOV: ŽIDIA v ktorej budeme premietať digitálne zreštaurovanú kópiu filmu SPALOVAČ MRTVOL kežmarského rodáka Juraja Herza a cez postavu novinára Blumenfelda (Juraj Kukura) vo filme FRAGMENTY Z MALOMESTA sa ocitneme v kulisách Prešova na začiatku milénia. Cez slovenský film SLADKÝ ČAS KALIMAGDORY sa zoznámime s režisérom Leopoldom Laholom, ktorý mal takisto židovský pôvod a narodil sa v Prešove. S humorom a nadhľadom na izraelsko-palestínsky konflikt sa pozrieme za hranice nášho kraja prostredníctvom komédie TEL AVIV V PLAMEŇOCH.


Súčasťou otváracieho dňa festivalu POCITY FILM 2019 je aj prednáška

19:00 Šma Jisrael: židovstvo v slovenskej a svetovej kinematografii:
Kinematografia je od samotných počiatkov bohatá na snímky venujúce sa zobrazovaniu náboženského, či spoločenského života židovskej obce. Judaizmus, ako najstaršie monoteistické náboženstvo,  sa na plátnach kín zjavil v rôznych podobách. Biblické eposy, filmy v jazyku Jidiš, filmy izraelských tvorcov, dokonca propagandistické filmy Tretej ríše a v neposlednom rade filmy vyrovnávajúce sa s holokaustom. Počas prednášky sa oboznámime s najznámejšími slovenskými filmármi židovského pôvodu a v skratke si predstavíme najkvalitnejšie snímky, ktorých korene sú pevne späté s judaizmom


Po prednáške bude nasledovať koncert autentickej kapely MOJŠE BAND, reprezentujúcej židovskú hudobnú tradíciu zo Slovenska, ktorá má inovatívny pohľad na židovské dedičstvo najmä z regiónov bývalého UhorskaMojše Band účinkoval doposiaľ na mnohých prestížnych scénach ako Jewish Culture Festiwal Krakow ale i Mazal tov Košice, KlezMORE - Wien, Tachana HaRishona - Jeruzalem, Šamajim - Třebíč, Simcha - Wroclaw, Pohoda a mnohé iné. Kapela absolvovala koncertné turné v Nemecku, Holandsku, niekoľkokrát v Poľsku a Izraeli.


Medzi významné spolupráce patrí spolupráca s Abraham Geiger Collegue v Berlíne, či komunitou Beit - Krakow. Mojše Band je finalistom Celosvetovej súťaže židovskej hudby v Amsterdame v roku 2017 a držiteľom prestížnej YoutubePRIZE tejto súťaže na roky 2018 - 2019. V roku 2015 vydala debut REGUITA medzinárodným obsadením a sólo participáciou Rabbi Tanyi Segal z TelAviv. V roku 2018 vydala vo vydavateľstve PavianRecords album Tfilos un Nigun (modlitby a nápevy), na texty slovenského básnika Shloma ben Rivkeho. Mojše Band sa systematicky venuje mapovaniu židovského hudobného dedičstva z regiónov bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie. V rámci tejto činnosti vydáva systematicky albumy pomenované podľa regiónov (ZIPSERIM, 2018).


VSTUPNÉ:
• na prednášku: Zadarmo
• na koncert: 4€
Predpredaj KLIK TU!

Držitelia festivalových permanentiek majú VSTUP zdarma.


Sekciu POCITY SUSEDOV: ŽIDIA na festivale POCITY FILM 2019 podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín

Viac o filmovom festivale KLIK TU!