Dnes je Saturday - 29. February 2020
Meniny má
Nočné objavovanie Prešova 2019 - Nočná Kalvária
zdroj: web
Náučné Iné

Nočné objavovanie Prešova 2019 - Nočná Kalvária

Už 6. krát pripravuje tím združený popri neziskovej organizácii urbanika pre Prešovčanov podujatie založené na netradičnom spoznávaní dejín a pamiatok Prešova - Nočné Objavovanie Prešova.

udalosť sa už konala

V roku 2019 upriamime pozornosť Prešovčanov na jedinečnú barokovú pamiatku, vynímajúcu sa nad mestom - prešovskú Kalváriu, ktorá bola vysvätenú pred 250 rokmi a tohto roku si tak podujatie dalo za cieľ pripomenúť si jej výročie vystavania.

Pohnutú históriu Kalvárie, 14 kaplniek krížovej cesty s kaplnkou Svätých schodov a Kostolom sv. Kríža predstavíme návštevníkom pod rúškom noci pri nezvyčajnom osvetlení, so sprievodným odborným výkladom historičiek PhDr. Dariny Petranskej a Mgr. Andrei Sivaničovej spolu s ich hosťami a za zvukov dobovej hudby so začiatkom v sobotu 7. septembra o 20.30 hod. a v nedeľu 8. septembra 2019 so začiatkom o 20.30 hod..

Podujatie má tiež za cieľ propagovať nové formy prístupu k propagácii kultúrnych a architektonických pamiatok formou svetelného dizajnu vďaka spolupráci so združením Hazlighting a spoločnosťou Lightroom Lenky Balážovej a Laury Murgía.

Ďalšie objavovanie mesta Prešov:

Objavovanie Prešova patrí už k tradičným a obľúbeným podujatiam, ktoré každý mesiac láka nielen zvedavých Prešovčanov, ale aj návštevníkov mesta a je určené všetkým vekovým kategóriám. Jeho cieľom je oboznámiť širokú verejnosť s historickými aj súčasnými zaujímavosťami mesta i jeho blízkeho okolia.


Vždy druhý víkend v mesiaci sa prezentuje samostatná téma. Témy sú veľmi rôznorodé a pestré, zamerané na architektonické pamiatky, umelecké slohy, osobnosti, či iné špecifické okruhy. Akcia sa koná pod záštitou Mestského úradu v Prešove a začiatok je vždy v nedeľu o 14:00 hod. pred Mestským informačným centrom.


Cena vstupenky:
V predpredaji v MIC Prešov1,50 €
Na mieste konania – počas víkendu2,30 €


Témy Objavovania Prešova v roku 2019

7.9. – 8.9.2019: 250 rokov prešovskej Kalvárie – nočné Objavovanie
13.10.2019: Čo písali noviny pred 100 rokmi
10.11.2019: Storočnica stavebnej priemyslovky
8.12.2019: Z baníka bankárom – americký sen Michala Bosáka