Dnes je Tuesday - 19. October 2021
Meniny má Kristián
Kaviarne a čajovne

Caffe Italiano

Naša kaviareň sa nachádza v ZOC MAX vchod od Billy.

Prešov, Vihorlatská 2A, 080 01 Prešov ( ZOC MAX )Už po štyri generácie znamená káva pre rodinu Vergnano umenie, kultúru a oddanosť. Je to tradícia, ktorá siaha až do roku 1882, kedy Domenico Vergnano, dedko súčasných majiteľov, začal obchodovať otvorením malého obchodu so zmiešaným tovarom v mestečku Chieri na úpätí kopcov, ktoré obklopujú Turín. Obchod sa veľmi skoro špecializoval na praženie a predaj kávy, a tak rozhodol o historickom poslaní rodiny Vergnano. Tridsiate roky znamenali významnú etapu v rozvoji firmy po zakúpení výrobného závodu na kávu a otvorenie troch skladov v Taliansku, a to v Turíne, Albe a Chieri. Výstavba závodu v Santeně v 70. rokoch potvrdila, že Vergnano je jednou z najprestížnejších talianskych pražiarni kávy. V roku 1986 potom zaznamenáva spoločnosť významný úspech vo svojom rozvoji vďaka fúzii s preslávenou "Casa del Caffé" V Turíne, ktorá má medzi podnikmi v piemontském reťazci kaviarní vedúce postavenie pokiaľ ide o kvalitu a slúži dnes v tomto kraji viac ako 2000 klientov. Závodom o rozlohe 8000 m2, deviatich automatizovanými výrobnými linkami a dvojciferným rastom od roku 2001 do dnešného dňa Vergnano dokazuje, že je ako šiesty výrobca kávy v Taliansku v reťazcoch hromadného obchodu prosperujúcim podnikom, ktorý je schopný čeliť novým výzvam trhu.

Pokiaľ si radi vypijete šálku kávy pri čítaní novín, nemusíte s tým prestať. Ukazuje sa totiž, že pitie kávy má na väčšinu ľudí viac pozitívnych ako negatívnych účinkov. Donedávna sa káva spájala so vznikom srdcových ochorení, osteoporózy, neplodnosti a rakoviny pankreasu. Súčasné výskumy preukázali, že pokiaľ pijete kávu, znižuje sa u vás riziko vzniku cukrovky typu 2, srdcových ochorení, astmy, žlčových kameňov, Parkinsonovej choroby, rakoviny pečene a hrubého čreva. Káva súčasne povzbudzuje organizmus k vyššej výkonnosti.

Potvrdenie prínosu kávy pre zdravie priniesli najmä štúdie o cukrovke. V správe, ktorá zhrnula údaje z deviatich veľkých štúdií, sa uvádza, že u ľudí, ktorí pili 4 – 6 šálok kávy denne sa znížilo riziko vzniku cukrovky typu 2 o 28 % v porovnaní s tými, ktorí pili o dve šálky menej. Viac ako šesť šálok denne znížilo toto riziko o 35 %.

Napriek obavám z minulosti, že káva môže poškodzovať srdce, štúdie nepreukázali žiadne spojenie so srdcovými ochoreniami. Naopak, jedna zo štúdií vykonaná medzi 41 836 zdravými ženami vo veku 55 až 69 rokov zistila, že jedna až šesť šálok kávy denne (s kofeínom i bezkofeínovej) znižuje riziko úmrtí na srdcové ochorenia. Najúčinnejší ochranný účinok má 4 až 6 šálok denne.

Niekoľko štúdií preukázalo spojenie pravidelného pitia kávy s ochranou proti Parkinsonovej chorobe. Štúdie potvrdili, že u mužov s vyšším denným príjmom kofeínu sa znížilo riziko vzniku choroby o 48 % a u žien, u ktorých bola denná dávka kávy 4 – 6 šálok kávy sa toto riziko znížilo o 50 %. Káva má tiež pozitívne účinky pri ochrane pečene pred účinkami alkoholu a toxínov. V analýze výsledkov z deviatich výskumov na 240 000 osobách s a bez histórie cirhózy v rodine sa uvádza, že riziko vzniku rakoviny pečene sa znížilo o 43 % pri dvoch šálkach kávy denne. Dve šálky kávy denne zvyšujú výkonnosť pri fyzických aktivitách, napr. behu a bicyklovaní. Káva tiež podporuje mozgovú činnosť, najmä ak je jej príjem rozložený počas celého dňa.


Priaznivé účinky kávy sa spájajú s antioxidantmi, ktorých efektívnosť sa zvyšuje pražením. Predpokladá sa , že antioxidanty v káve tlmia zápalové procesy v tele a zlepšujú využívanie inzulínu – hormónu na znižovanie hladiny cukru v krvi. Káva tiež obsahuje horčík, minerál, ktorý ovplyvňuje hladinu cukru. Pozitívne účinky má aj kofeín, ktorý pomáha pri liečbe príznakov astmy, podporuje fyzickú výkonnosť a mentálnu bdelosť. Ochranné účinky kávy proti vzniku žlčníkových kameňov a Parkinsonovej choroby sa tiež pripisujú kofeínu.


OTVÁRACIE HODINY

Pondelok: 08:00 - 22:30
Utorok: 08:00 - 22:30
Streda: 08:00 - 22:30
Štvrtok: 08:00 - 22:30
Piatok: 08:00 - 22:30
Sobota: 08:00 - 22:30
Nedeľa: 08:00 - 22:30

Kontaktné info:

Tel.: 0905 647 952 Email: vergnano@vergnano.eu

Fotogaléria