Dnes je Monday - 6. December 2021
Meniny má Mikuláš, Sviatok sv. Mikuláša, patróna detí
Galérie a múzeá

Múzeum vín

Múzeum vín vzniklo v roku 1994 a jeho sídlom sa stali emotívne pivničné priestory pod Mestským úradom v Prešove. História týchto pivníc je veľmi zaujímavá. V roku 1504 boli po veľkom požiari v meste prebudované na novú mestskú vináreň.

Prešov, Floriánova ulica, 080 01 Prešov
V priestoroch Múzea vín dominuje práve hlavná klenbová sieň, ktorá teraz slúži ako degustačná miestnosť. Ďalšie priestory slúžili na uskladnenie vína. Táto historická spätosť s vínom sa pretrhla v 18. storočí, v čase nepokojov a roľníckych povstaní. Vtedajšia radnica, ako predvoj protihabsburského ťaženia, umiestnená práve nad týmito pivnicami, okúsila na vlastnej koži premenu pivníc na väzenie. Počas vojen slúžili priestory pod radnicou ako mestské kryty, neskôr sa využívali na sklady nepotrebných vecí bez údržby a starostlivosti. Pred rekonštrukciou boli zatopené vodou, schátrané a poznačené zubom času. Vďaka pochopeniu zo strany mesta sa koncom roku 1993 začala rekonštrukcia týchto pivníc a prestavba na súčasné Múzeum vín.

 

 

EXPOZÍCIA

Expozícia Múzea vín sa rozprestiera na ploche 500 m2 v dvoch podlažiach historických 500 ročných pivníc pod mestskou radnicou. Tvoria ju hlavne fľašové vína zo všetkých kútov sveta, doplnené trojrozmernými exponátmi z technológie výroby vína, ako aj pestovania viniča. V súčasnosti tvorí ponuku temer 2000 druhov vín. Návštevníci sú v múzeu sprevádzaní kvalifikovanými pracovníkmi, ktorí ovládajú aspoň jeden svetový jazyk.

V prvom podlaží sú umiestnené vína všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska zo zastúpením najrozmanitejších výrobcov - veľké výrobné podniky, malí súkromní výrobcovia, družstevné výroby alebo školské pivnice. Mnohé z vystavených vín sa bežne nepredávajú v obchodnej sieti, niektoré sú už z neexistujúcich výrob. Pri každej oblasti si návštevníci môžu prečítať na vyvesených textoch doplňujúce informácie - veľkosť oblasti, klimatické podmienky, najviac používané odrody viniča a pod.

Expozícia je doplnená o fotogalériu známych odrôd viniča, ktoré slúžia na výrobu slovenských vín. Tokajskej oblasti je venovaná samostatná časť, kde je možné predstaviť históriu a technológiu výroby tokajského vína, základné tokajské odrody, ako aj klasické trojrozmerné exponáty charakterizujúce výrobu tokajských vín.

Druhé podlažie ponúka priestor na spoznanie skoro všetkých európskych výrobcov, ale aj vína z Ázie, Afriky, Austrálie a južnej Ameriky. Jedna časť expozície predstavuje výrobu šumivých vín s dôrazom na priblíženie klasickej metódy tejto technológie. Nájdeme tu však aj vína ďalších známych technológií - portské, sherry, madeira, vermút.

 

PREDAJŇA

Väčšina vystavených vín je určená aj na predaj alebo ochutnávku. Je len na návštevníkoch, čo chcú ochutnať alebo si kúpiť a odniesť so sebou. K tomu slúži štýlová predajňa, ktorá je súčasťou múzea. Zo zoznamu vín je možné rýchlo zistiť aktuálnu ponuku a vybrať požadovanú výrobu alebo druh vína aj s jeho presným označením a cenou. V predajni sa ale ponúkajú aj darčekové balenia vín v podobe kartónov, drevených kaziet, papierových tašiek vyrobených ručným spôsobom, ako aj drevených a kovových stojanov rôznych tvarov a veľkostí.

Nechýba ani široká ponuka ozdobných fliaš, džbánov, karáf a pohárov zo skla rôznych tvarov a objemov. Tieto vieme priamo na mieste dozdobiť zlatým alebo strieborným nápisom, venovaním a pod.

 

DEGUSTAČNÁ SÁLA

Najkrajšou a najväčšou miestnosťou v múzeu je degustačná sála. V nej vieme posadiť za dubové stoly a lavice max. 50 hostí. Ponúka priestor na usporiadanie rôznych akcií - od klasických degustácií po rodinné oslavy, svadby, promócie, firemné akcie, školenia. Upravuje sa podľa počtu hostí so spoločným alebo oddeleným sedením. Je možné upraviť ju aj na poriadanie veľkých recepcií, čiaš vína alebo rautov. Pre každý účel pripravujeme požadované menu v studenej aj teplej kuchyni. Ako doplnok programu môžeme ponúknuť živú cimbalovú hudbu, spevákov, harmonikárov, ľudových rozprávačov alebo aj karikaturistov.

Základom všetkých návštev je však degustácia vín rôzneho rozsahu podľa želania hostí doprevádzaná odborným výkladom. Pri degustácii sa hostia dozvedia ako ochutnávať víno, aké sú správne postupy, aké majú byť teploty pre rôzne vína, ako sa označujú naše a zahraničné vína a pod. Pre prípravu väčších návštev je preto potrebné ohlásiť sa vopred.

 

SOMMELIER CLUB

Pri Múzeu vín je skoro od počiatku existencie oficiálne zaregistrovaný 1. Slovenský sommelier klub. Je to klub priateľov milovníkov vína, ktorý združuje ľudí rôznych profesií a postavenia z celého Slovenska. Pre členov klubu pripravujeme každoročne niekoľko stretnutí, ktoré slúžia na spoznávanie sveta vína a ľudí milujúcich víno. Mnohé stretnutia majú výchovný charakter, ale vždy sú doprevádzané veselou náladou, dobrým jedlom a skvelou spoločnosťou vín. Členom klubu sa môže stať ktokoľvek, ktorý sa stotožní so stanovami klubu a získa podporu aspoň dvoch stálych členov.

 

VSTUPNÉ

Dospelí: 2,00 €
Študenti do 18 r.: 1,00 €
Sprievod v cudzom jazyku: 1,00 €

 

OTVÁRACIE HODINY

Pondelok: 9:00 - 18:00
Utorok: 9:00 - 18:00
Streda: 9:00 - 18:00
Štvrtok: 9:00 - 18:00
Piatok: 9:00 - 18:00
Sobota: 9:00 - 12:00
Nedeľa: ZATVORENÉ

Obedňajšia prestávka: 12:30 - 13:00

Kontaktné info:

Tel: +421-51-77 33 108; E-mail domov: muzeumvin@mail.t-com.sk; E-mail práca: muzeum.vin@stonline.sk