Dnes je Tuesday - 19. October 2021
Meniny má Kristián
Galérie a múzeá

Caraffova väznica

Vážení priatelia, srdečne vás pozývame do novej mestskej galérie, ktorá vytvára priestor na vzájomné stretnutie sa ľudí, pre ktorých je tvorivosť podstatnou súčasťou ich života. Tvorivý potenciál je v každom z nás. Ak je človek otvorený prijímaniu nových podnetov, môže to kultivovať nielen jeho samotného, ale aj prostredie, v ktorom žije.

Prešov, Floriánova 2, 080 01 PrešovCaraffova väznica chce svojim návštevníkom predstaviť nové trendy v rôznych druhoch vizuálneho umenia – od malieb, grafík, cez fotografiu, plagáty, audio-vizuálne inštalácie, až po svetelný dizajn alebo architektonické návrhy. Okrem výstav galéria ponúka svoje priestory, aj na iné sprievodné aktivity – semináre, prednášky, workshopy, uvádzanie kníh do života, komorné koncerty, rauty. Po dokončení interiéru sa plánuje v galérii zaviesť stála expozícia opálu a solivarskej čipky, jedinečných fenoménov, ktoré patria k regiónu Šariš. Historickým centrom Šariša bolo práve mesto Prešov.

 

 

Svet okolo nás je v neustálom pohybe, a taký je aj život človeka. Zachytiť tento pohyb, pustiť sa do zápasu o podobu a tvar doby, toho neustále unikajúceho, premenlivého pohybu môže prekvapovať nielen samotných tvorcov, ale aj ich divákov. Program galérie možno zhrnúť do nasledovných bodov:

1. Mladí profesionáli - nové trendy
Galéria chce vytvoriť priestor najmä mladým profesionálom a cez nich predstaviť najnovšie trendy vo vizuálnom umení – v maľbe, grafike, fotografii, audio-vizuálnych inštaláciách, svetelnom dizajne alebo architektonických návrhoch. Mladí tvorcovia ešte nemajú vyhranené výtvarné koncepcie a pri hľadaní svojho umeleckého jazyka kráčajú po nevyšliapaných cestách. Tvorba mladých profesionálov môže byť tou povestnou šťukou, ktorá rozhýbe stojace vody každého rybníka. Galéria však chce osloviť široké spektrum návštevníkov, a preto v jej priestoroch majú svoje miesto aj renomovaní umelci, v ktorých tvorbe sa odrážajú rôzne výtvarné koncepcie. Vzájomné stretnutia, mladších i tých zrelších tvorcov, môžu priniesť zaujímavé medzigeneračné dialógy. Prízemie galérie, je sporadicky otvorené, aj tvorbe tých najmenších „umelcov“. Galéria si tak chce vychovávať svojho budúceho návštevníka alebo tvorivého umelca.

2. Kontexty vizuálnych umení
Dnes nie je zvláštnosťou, ak v jednej galérii je výstava malieb a zároveň, v druhej miestnosti, napríklad audio-vizuálna inštalácia. Taktiež nie je nezvyčajné, ak jeden tvorca svoju výpoveď stvárni ako maľbu, fotografiu alebo inštaláciu. Jednotlivé druhy umenia vzájomne na seba vplývajú, vstupujú do kontextu. Objavovať tieto kontexty môže byť inšpiratívne nielen pre samotných tvorcov, ale aj pre ich publikum.

3. Konfrontácie
Galéria v Caraffovej väznici, okrem toho, že vytvára priestor domácim umelcom, chce verejnosti predstaviť aj tvorbu umelcov z iných regiónov Slovenska, ale aj zahraničia. Vzájomná konfrontácia tvorby prešovských a mimo prešovských tvorcov je soľou na prekonávanie vlastných stereotypov myslenia i tvorenia.

 

 

Budova Caraffovej väznice je národnou kultúrnou pamiatkou. Po jej rekonštrukcii na galériu, priťahuje nielen záujemcov o výtvarné umenie, ale aj milovníkov histórie. Historik rozpráva o tom, čo sa stalo, spisovateľ o tom, čo by sa mohlo stať – takto definuje rozdiel medzi prácou historika a spisovateľa starogrécky mysliteľ Aristoteles. Dlhé desaťročia pôsobila Caraffova väznica na okoloidúcich záhadným dojmom. Jej hrubé múry spoľahlivo strážili jej tajomstvá. Od marca 2012 je Caraffova väznica prístupná verejnosti. Najnovší pamiatkový výskum však odhalil len jej nové tajomstvá. Aby sme dokázali vyrozprávať jej pravdivý príbeh, bude potrebné ešte veľa doplňujúcich faktov z archívnych výskumov.

 

OTVÁRACIE HODINY

Pondelok: ZATVORENÉ
Utorok: 10:00 - 17:00
Streda: 10:00 - 17:00
Štvrtok: 10:00 - 17:00
Piatok: 10:00 - 17:00
Sobota: 10:00 - 14:00
Nedeľa: ZATVORENÉ

Organizované skupiny v dopoludňajších hodinách. Návštevu je potrebné nahlásiť vopred.

 

VSTUPNÉ: 1 €/0,50 €

Kontaktné info:

Telefón: 051/ 7723741; Mobil: 0910 906 881; E-mail: galeriacaraffka@gmail.com